do czego zmierza hodowla leonbergera w polsce??

Moderator: Wroc_Luna

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

do czego zmierza hodowla leonbergera w polsce??

Post autor: gingerheaven »

cytuje tu post fausto z innego forum
Pierwotny tytuł posta miał być zaczerpnięty z żargonu marynarzy i brzmieć:"Dokąd gówno to płynie czyli w jakim kierunku zmierza hodowla leonbergerów w Polsce" ale obiecałem sobie, że napiszę jednego posta bez wyrażania się i dlatego zmieniłem tytuł.
Pytanie jest jak w tytule posta.
Bo po pierwsze twierdzę, że w Polsce jest już za dużo leonbergerów czego wyrazem jest sukcesywnie zwiększająca się ilość leonbergerów albo podobnych do leonbergerów do adopcji. Niektórzy właściciele hodowli sprawiają wrażenie jakby im mózg odparował (jeśli w ogóle kiedykolwiek go posiadali) a ich jedynym celem jet wygranie wyścigów z innymi hodowcami kto będzie miał więcej miotów a w miocie więcej szczeniąt. Rozmnażać, rozmnażać, rozmnażać..Taki program w latach 80-tych zafundowali w Polsce rottweilerom hodowcy tej rasy i wszyscy wiedzą czym to się skończyło dla rottweilerów.
Po drugie nie znam ani jednego właściciela hodowli (poza Ligocką, która ma jasny program hodowlany), który potrafiłby powiedzieć po co (oczywiście, poza kasą) rozmnaża psy i co chce ulepszyć w rasie. I w jaki sposób chce to zrobić.
Po trzecie nigdzie nie spotkałem się z jakimkolwiek wspólnie wypracowanym stanowiskiem właścicieli hodowli odnośnie przynajmniej projektu programu (nie mówię już o jakimkolwiek spójnym programie) rozwoju rasy w Polsce.
Po czwarte rzygać mi się chce jak widzę kryteria doboru repów do krycia w co poniektórych hodowlach, którym to głównym kryterium jest nie to czy ten pies nadaje się w ogóle do krycia danej suki tylko to, kto jest jego właścicielem.
No to tyle. Życzę wszystkim przyjemnej, słonecznej niedzieli.

I teraz tak..Zgodze sie z tym panem w jednej rzeczy-ze miotow jest stanowczo za duzo i tu ma ogromna racje....Co do calej reszty nie bardzo moge sie zgodzic ale pierwsze pytanie jakie sie nasuwa -co chcial osiagnac kryjac swoja suke tym a nie innym psem??Czyzby malo ten pies kryl lepszych suk ?I dal za malo wybitnych potomkow ktore beda uzyte w hodowli?????Jaki byl cel w tym kryciu apropo poprawienia poglowia rasy w Polsce??I dlaczego kryjac swoja suke kupil pan suke inna po tym samym psie co pan kryl nim??Czyzby pan uwazal ze bedzie lepsza??(racjonalnie myslac oczywiscie ze tak -ale wobec tego po co krycie?)
Co do kryc ...a gdziez to ktos kryje bo nazwisko wlasciciela?? :dizzy: .Ja widze sporo zagranicznych kryc i ambitnych i kilka takich calkiem przecietnych-jak w kazdej rasie ale gdzie tu krycie na jakas persone,przydomek lub cos??????Co do planow hodowlanych to chyba pan umie myslec logicznie i widzi jaki jest rozlam wsrod hodowcow -juz pomijajac niuanse lubienia lub nie lubienia ale ich typow i tego do czego daza....Ale chyba cel jest jasny -coraz lepsze leony w tym kraju i chyba sa????????Porownujac leony z ringow kilka lat temu a teraz to co?sa gorsze????Owszem duzo jest gorszych ale tez duzo lepszych-normalne chyba,kiedys bylo ich malo teraz jest dosc sporo ....Wiec i przekroj fenotypow wiekszy ....Chyba kazdy hodowca dazy do polepszenia poglowia a nie obnizenia jego poziomu.Fajne stwierdzenie co do jednej wiadacej hodowli w polsce -ze ma plan hodowlany i to widac-poza kasa :-) .A gdzies go widac???Gdzies jest opisane??????(chodzi mi o plan-jaki on jest,zna go pan??) .Czy pan wogole wie co to jest plan hodowlany??Plan hodowlany(a przynajmniej jego duza czesc) to krycia i zakupy psow/suk z mysla juz o dalszym ich kojarzeniu (z ktorego moze nic nie wyjsc bo suka/pies nie wyrosnie ladny/zdrowy).Na jakiej podstawie pan twierdzi ze hodowcy tych planow nie maja??Z kazdym pan rozmawia??wie dlaczego kryja tym a nie innym psem???Watpie :roll:
Ja widze w kryciach w polskich hodowlach coraz wiecej sensu i dazenia do czegos a nie ze pies ladny i blisko i daje ladne dzieci to z moja suka moze da :hahah: .Np.Bardzo mi sie spodobalo skojarzenie Shilli z Duke -od alvarowej Ewy.Pieknie dobrany typ suki i psa plus mozliwosc poprawy obojga wad .To nie jedyne krycie co bylo dobrze wybrane -Pluto i Julka .Pluto ma rodowod odpowiedni i pasuje do Julki .I dlugo by wymieniac -coraz wiecej fajnych kryc i przemyslanych ,wiec skad te gorzkie przemyslenia ze ktos sie kieruje czyims nazwiskiem,przydomkiem czy nie wiem czym????????
Ostatnio zmieniony 2009-10-26, 00:51 przez gingerheaven, łącznie zmieniany 5 razy.


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

aha i moje wynurzenia nie sa spowodowane poniewaz sama planuje miot bo jak na mojej stronie jasno pisze -miotu byc moze nie bedzie jesli nie znajde nabywcow :lol: a plan swoj mam :arrow: czyli wiecej skandynawow w linii ktore uwielbiam za wyglad i zdrowie i charakter -choc czasem to maupy sa okropne ale kontakt i szkolenie na najwyzszym poziomie :-D .Ktos moglby temu planowi zarzucic niezgodnosc ze wzorcem ale mysle ze wyniki z leonbergu 2009 pokazaly jasno wartosc hodowli skjaergaardens ;-)
Ostatnio zmieniony 2009-10-26, 01:36 przez gingerheaven, łącznie zmieniany 2 razy.


[you] zycze Ci milego dnia:)))
ODPOWIEDZ