odstawiona przednia łapa

Moderator: Wroc_Luna

ODPOWIEDZ
sternek
nowy forumowicz
Posty: 17
Rejestracja: 2009-01-25, 10:35

odstawiona przednia łapa

Post autor: sternek »

Witam,
bardzo prosze o opinie i pomoc doświadczonych leomaniaków. Mój Assan za niecały miesiąc skończy rok. W wakacje zaczęły się kłopoty - przednia lewa łapa (stopa) zaczęła się odstawiać się na zewnątrz. Piesio dostał leki przeciwzapalne - mimo, że łapa nie dawała dolegliwości bólowych, Assan nie kulał, łapka przy oglądaniu nie sprawiała mu bólu. Kilka razy byliśmy jeszcz na kontroli - łapa jak była krzywa tak jest nadal, dolegliwości bólowych nie ma - wet rozkłada ręce. Zauważyłam, że paradoksalnie łapę lepiej stawia po dłuższym spacerze - lekarz powiedział, że byc może jest to już problem psychiczny - kiedyś mogło go zaboleć a teraz przyzwyczaił sie stawiać łapkę w taki sposób, zalecił (jeszcze w wakacje) pływanie i faktycznie łapka jakby się poprawiła, teraz znowu jest gorzej. Karmimy piesia karmą Husse - wg dawek na opakowaniu, dodatkowo dostaje Chondrocan, wcześniej Gelacan baby. Assan biega, skacze, bawi się normalnie, nie kuleje ale łapkę ciągle stawia krzywo.
Czy ktoś może mi polecić namiar na dobrego psiego ortopedę najlepiej w pomorskim. Czuję się bezradna - nie chodzi mi o urodę Assana - bo dla mnie i tak jest najpiękniejszy ale boje się, żeby kiedyś przez to się nie męczył.
Z góry dziękuję za wszystkie rady.


Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

Wielu leonom krzywia sie przednie lapy-jedna lub dwie .Spowodowane jest o wieloma czynnikami-zywieniem,przyswajaniem wapnia,podlozem na jakim pies rosnie,genetyka...W momencie gdy lapy zaczynaja sie krzywic powinno sie wykonac badanie profilu kostnego (stosunek wapnia i fosforu) przede wszystkim bo moze np tam byly jakies zaburzenia.Srodki na stawy owszem mozna dawac ale to nie wszystko-do jedzenia duzo chrzesci,spacery marszowe na nie sliskim absolutnie terenie-czy macie w domu sliskie podlogi?..Ale to pomaga w mlodszym wieku-czy w tym...raczej juz nie ...Choc mozna probowac.Raczej w przyszlosci na jego zdrowie nie powinno miec to wplywu -o ile nie wynika ze zlego przyswajania wapnia lub fosforu,albo dysplazji lokciowej np...Ale wtedy raczej by kulal juz teraz...


[you] zycze Ci milego dnia:)))
sternek
nowy forumowicz
Posty: 17
Rejestracja: 2009-01-25, 10:35

Post autor: sternek »

Dziękuję za tak szybką odpowiedź. W domu mamy kafelki ale psy większość czasu spędzaja na podwórku - w domu raczej funkcjonują juz na leżąco. Chrzęści - to mogą być łapki kurze, czy tez coś innego?


sternek
nowy forumowicz
Posty: 17
Rejestracja: 2009-01-25, 10:35

Post autor: sternek »

Teraz mi się przypomina, że wterynarz mówił coś o przyswajaniu ale na mówieniu się skończyło. Czy teraz jeszcze można wykonać jakieś badanie, żeby stwierdzić, czy zaburzone jest przyswajanie wapnia i fosforu?
A co dysplazji -to kiedy powinno i można wykonać się takie badanie?


Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

obydwa badania mozna wykonac w kazdej chwili-co prawda w kierunku dysplazji nie kwalifikuje sie do wpisu do rodowodu w tym wieku,ale dysplazje badz jej brak mozna stwierdzic.Profil kostny tez mozna zrobic w kazdej chwili u weterynarza.
Chrzesci to lapy kurze,chrzesci z indyka ,przelyki wolowe -nie zaszkodza a moze ciut pomoga...


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
ania3miasto
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2129
Rejestracja: 2008-02-10, 13:06
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ania3miasto »

Sternek pomorskie jest duże, skąd dokładnie jesteś? W trójmieście znam dobrych wetów ale gdzie indziej już nie. Profil wapnia i fosforu mozna robić psu po ukończeniu 10 miesiąca życia. Wet powinien poza oględzinami zrobić mu prześwietlenie.


sternek
nowy forumowicz
Posty: 17
Rejestracja: 2009-01-25, 10:35

Post autor: sternek »

Ania jestem z Przechlewa. To od Gdańska jakieś 120 km ale to nie problem. Jeżeli lekarzbyłby dobry to pojechalibyśmy. Czy każdy wet. może wykonać badanie profilu - czy potrzebny jest jakiś specjalista?

Bardzo dziękuję za odpowiedzi o chrzęściach - kurze łapy już dostaje - ale to jest taki łakomczuch, że prawie ich nie gryzie tylko łyka :-)


Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

Ania-ja raz robilam CA/P Kaji w wieku bodajze 4 miesiecy i okazalo sie ze slabo przyswaja wapno-wlasnie lapy jej sie krzywily,po podaniu wapna w 2 tygodnie sie wyprostowaly-wiec sadze ze badanie to mozna w kazdym wieku wykonac .
Sternek-to bardzo niedobrze ze polyka te lapki,moze sie zatkac ...Wobec tego gotuj je na galarete ,wyciagaj kosci dlugie i zmieszaj z galareta i tak mozna podac.Albo wystaraj sie o te przelyki wolowe,to duze jest wiec nie polknie tak latwo ;-)


[you] zycze Ci milego dnia:)))
sternek
nowy forumowicz
Posty: 17
Rejestracja: 2009-01-25, 10:35

Post autor: sternek »

Ja już znalazłam na niego sposób - musi być sam w pomieszczeniu jak je - wtedy gryzie i to z widoczna przyjemnością. Nie może być w pobliżu zadnej konkurencji, wiec Hektor i nasze kocisko są wtedy ewakuowane na dwór :-)
Żałuję, że wcześniej nie napisałam na forum, już by pewnie był problem z łapą rozwiązany - no trudno lepiej późno niźż później.


Awatar użytkownika
ania3miasto
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2129
Rejestracja: 2008-02-10, 13:06
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ania3miasto »

Dagmara prawdopodobnie Kaji brakowało wapnia, dlatego krótkotrwała kuracja pomogła. Co do profilu z krwi u psa. Za regulację wapnia i fosforu we krwi odpowiada hormon tarczycy( dokładnie przytarczyc). Uaktywnia się u psów dopiero po ukończeniu 10 miesiaca życia. Z tego powodu wcześniejsze badanie profilowe nie daje obrazu sytuacji, ponieważ z każdym wykonaniem bez względu na to czy damy psu wapń czy fosfor - stosunek może nas bardzo zaskoczyć i z każdym badaniem będzie inny. Podanie zbyt dużej ilości wapnia jest tak samo niebezpieczne jak jego niedobór.
Potwierdziłam to co napisałam szukając opracowań weterynaryjnych na ten temat, jak również bezpośrednio u wetów, którzy w tej dziedzinie się specjalizują.

Jak fatalne w skutkach może być brak wiedzy weterynarza i niekonsultowanie ich wiedzy przez właścicieli psów znam z życia. Hovartka w tej chwili około 7-8 miesięcy. Nie chodzi. Do kalectwa doprowadził ją weterynarz i właścicielka hodowca.
Małej w wieku 4 miesięcy zaczęły się delikatnie krzywić przednie łapy. Wet zrobił badanie profilu. Robił je upracie i razem z hodowcą pakował w suke wory wapnia, bez efektu w postaci dobrego profilu z krwi. W prostym języku bowiem tłumacząc tak młody pies im więcej podamy mu wapnia tym więcej go wchłonie bo nie może się przed nadmiarem bronić. Aktualnie obie panie planują sukę uśpić, ponieważ nie jest w stanie chodzić. Dodatkowo od 4 miesiaca życia pies jest na diecie.

Kolejny przypadek - sąsiad weterynarz do karmy zalecił witamine D i dodatkowe witaminy. I koniecznie raz dziennie gotować.

Sternek polecam przychodnie na Chwarznie w Gdyni - ulica Apisa 1. Benkowski&Hajdo. Doktor Hajdo specjalizuje się w tej dziedzinie.


sternek
nowy forumowicz
Posty: 17
Rejestracja: 2009-01-25, 10:35

Post autor: sternek »

Bardzo dziękuję - na pewno skorzystam - postaram umówić się na wizytę.


ODPOWIEDZ