PRZEPUKLINA PĘPKOWA

Moderator: Wroc_Luna

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Archisia
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1270
Rejestracja: 2007-11-19, 13:09
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

PRZEPUKLINA PĘPKOWA

Post autor: Archisia »

sensuell pisze:Na drugi dzień od zakupu, zauważyłam, że pies ma przepuklinę pępkową sporych rozmiarów, co nie było ujęte w przeglądzie miotu. (czyli przegląd miotu był zrobiony po łebkach !!!)


Opowiem jak było u mnie, przegląd miotu FELIX był robiony 4 sierpnia czyli u 8 tygodniowych maluszków, żadne szczenię nie miało przepukliny. Po około 2 tygodniach od przeglądu u dwóch piesków zauważyłam przepuklinę pępkową i gdyby nie to że ja przetrzymuję szczenięta w hodowli więcej niż 10 tygodni, przepuklina ujawniłaby się już u nabywcy. Nie chcę nikogo wybielać ale czasami można się zdziwić.
Ostatnio zmieniony 2015-05-01, 18:17 przez Archisia, łącznie zmieniany 1 raz.


ARCHIBALD Wiecznym Strażnikiem Lasu
GWIAZDECZKA Wieczny Łowca
UZI Stróżująca za Tęczowym Mostem
MALINKA Po Drugiej Stronie Tęczy
Obrazek
danuta
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2886
Rejestracja: 2007-12-12, 20:20
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: danuta »

Archisia pisze:Opowiem jak było u mnie, przegląd miotu FELIX był robiony 4 sierpnia czyli u 8 tygodniowych maluszków, żadne szczenię nie miało przepukliny. Po około 2 tygodniach od przeglądu u dwóch piesków zauważyłam przepuklinę pępkową i gdyby nie to że ja przetrzymuję szczenięta w hodowli więcej niż 10 tygodni, przepuklina ujawniłaby się już u nabywcy. Nie chcę nikogo wybielać ale czasami można się zdziwić.


Ja się zdziwiłam,ale Twoja wypowiedzią.....hoduję od 99 roku,ale po raz pierwszy słyszę taką teorie :lol: .Miewałam przepukliny u szczeniąt,ale nigdy nie pojawiały się dopiero w 10 tygodniu.To czy szczenię bedzie miało przepuklinę w zasadzie mozna zauwazyc zaraz po odpadnieciu pępowiny jesli się ogląda swoje szczeniaki,lub dla mniej wprawnego oka pózniej.
Przeciez przepuklina pojawia się w wyniku nieprawidłowego zrośnięcia pierścienia pępkowego i linii białej. Jest uwarunkowana genetycznie, więc nie zaleca się rozmnażania psów, u których zdiagnozowano to schorzenie na tle dziedzicznym.
Sa tez inne przyczyny jak np. nieodpowiedniego przegryzania pępowiny przez sukę albo kiedy suka rodzi na stojąco i szczeniak wisi na pępowinie.
Sorki Archisia,ale nie mogłam przejsc do porządku dziennego po tym co napisałaś _kwiatek_
Ostatnio zmieniony 2015-04-27, 18:14 przez danuta, łącznie zmieniany 1 raz.


F1
leomaniak
leomaniak
Posty: 137
Rejestracja: 2009-06-24, 10:44
Lokalizacja: Kampinos

Post autor: F1 »

Witajcie ja też miałam przypadek przepukliny u szczeniaka już po przeglądzie tak ok. 9 tygodnia.Co prawda był to pudel ( więc malutka rasa) ale jednak się zdarza.
Mój ojciec miał powiedzenie " w medycynie jak w kinie-wszystko jest możliwe"
To przecież natura a tam nie zawsze 2+2=4 dlatego mamy czasem niespodzianki i jest ciekawie.


"Nie trać głowy, gdy wszyscy wokół stracili swoje..." Kipling
danuta
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2886
Rejestracja: 2007-12-12, 20:20
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: danuta »

F1 pisze: " w medycynie jak w kinie-wszystko jest możliwe"

Swieta prawda,ale...
Podpieranie sie przeglądem jest dla mnie mało wiarygodne ;-) ,bo np....panie robiace u mnie przegląd bardzo dokładnie sprawdzają przepukliny (..i tez trzeba wiedziec jak to zrobic,bo nie w kazdej pozycji psa ją widać) za to nie fatyguja się sprawdzaniem jąder ;-)
Od innego hodowcy słyszałam,ze jeszcze nigdy nie sprawdzano przepuklin u jej szczeniąt za to dokładnie patrzą na jądra.
Na dodatek przeglądy robią ludzie często przypadkowi.
Moze u leona mozna przeoczyc maleńką,nieoperacyjna przepuklinę,ktora jest wypełniona tłuszczykiem,ale moim zdaniem tylko ...może......
I dalej bede sie upierała,ze już po odpadnieciu pępowiny widać,które szczenie ma szanse na przepukline,a które nie ;-)


Awatar użytkownika
Archisia
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1270
Rejestracja: 2007-11-19, 13:09
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

Post autor: Archisia »

Dobra nie chodzi o dokładność przeglądu, bo nie o tym napisałam. Moi nadworni weterynarze nabijają się ze mnie od dawna twierdząc, że prędzej znajdę coś nieistniejącego niż przegapię coś, co widać. Wypytałam wczoraj na okoliczność przepuklin pępkowych znajomego neonatologa, co prawda on od ludziowatych, ale pępki powstają u nas i u psów w ten sam sposób. Powiedział, że jak najbardziej przepuklina może uwidocznić się u starszego niemowlęcia, owszem najczęściej widać je wcześnie, ale jak mawiał ojciec F1 „w medycynie jak w kinie wszystko jest możliwe". Znalazłam tez w necie notkę o przepuklinach na stronie Internetowego Klubu Wyżłów Weimarskich


ARCHIBALD Wiecznym Strażnikiem Lasu
GWIAZDECZKA Wieczny Łowca
UZI Stróżująca za Tęczowym Mostem
MALINKA Po Drugiej Stronie Tęczy
Obrazek
danuta
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2886
Rejestracja: 2007-12-12, 20:20
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: danuta »

I miał rację neonatolog :-D mojemu sredniemu synowi wyskoczyła przepuklina pepkowa jak wrzeszczał non stop przez pare miesiecy ;-)
...a moi nadworni weci nie nabijaja sie ze mnie,bo wiedzą,ze jak cos jest, to na bank to znajdę :-)
A gdzies tam w necie znalazłam taka wypowiedz weta:.......Przepuklina to nieprawidłowe przemieszczenie się narządów lub ich części poza jamę ciała, w której normalnie się znajdują.
Wrodzone wynikają z nieprawidłowego rozwoju płodu i ujawniają się tuż po porodzie lub we wczesnym szczenięctwie.
Przepukliny nabyte to zmiany jakie powstają w czasie życia psa. Choć wszystkie przyczyny nie są do końca poznane, aby zrozumieć mechanizm ich powstawania musimy zapoznać się nieco z anatomią. W ciele psa występują obszary o naturalnie słabszej konstrukcji. Znajdują się one w miejscach, gdzie przechodzą z jednej do drugiej jamy ciała duże naczynia krwionośne, nerwy czy inne struktury. Również pozostałość po życiu płodowym czyli pępek stanowi osłabione miejsce. Tam gdzie mięśnie, łączą się ze sobą lub z kośćmi jak to ma miejsce w okolicy pachwiny także występują osłabione miejsca.
Każda przepuklina posiada swoje wrota czyli miejsce, w którym zawartość jamy brzusznej przemieszcza się w nieprawidłowe miejsce. Workiem przepuklinowym nazywamy tę część otrzewnej (błona pokrywająca wnętrze brzucha), która przemieszcza się poza obrąb jamy brzusznej. W worku znajdujemy zawartość przepukliny, którą stanowią najczęściej jelita, lub tak zwana sieć większa czyli fartuch tłuszczowy pokrywający jelita......itd


danuta
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2886
Rejestracja: 2007-12-12, 20:20
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: danuta »

...no więc nabyte mogą powstac,ale kiedy szczeniak-szczegolnie cięzki szczeniak jest podnoszony "pod pachy",skacze po schodach...dalej sie mi nie chce wymyslać lub urazów zewnetrznych....


ODPOWIEDZ