Wzorzec Leonbergera

Wzorzec leonbergera i dyskusje o nim

Moderator: Wroc_Luna

Mariblue
aktywny leomaniak
aktywny leomaniak
Posty: 366
Rejestracja: 2008-12-28, 18:01
Lokalizacja: Dolny Śląsk ;)

Post autor: Mariblue »

gingerheaven pisze:a ty oceniasz z foty a moze ten pies ma dobre katy z innej perspektywy??pierwszy ma ok a drugi i trzeci nie :lol: i doopy w gorze-to fota ..a moze ten na drugiej lokacie ma super ruch :-D fotki to fotki-z foty psa oceniac to blad :roll:
Dlatego specjalnie napisałam, że pytam na podstawie fotek ;-) Nie oceniam na tej podstawie psów :roll: Rozróżniam, co to skrót, a co zad w górze i zbyt proste tylne nogi :lol:

Ustawiając psa do oceny na wystawie, i już po ocenie, do zdjęcia, starasz się, żeby go zaprezentować jak najlepiej, prawda? Tak zakładam... Zatem jeśli nie znalazłam zbyt wiele zdjęć, na których wystawowo ustawione psy prezentują kątowanie, które ja bym określiła jako b. dobre, to się zastanawiam, czy może rasa z natury i wzorca nie jest tak kątowana jak mi się wydaje, że powinna? Nie wiem, więc pytam ;-)


Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
Khaira
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 659
Rejestracja: 2008-05-13, 21:28
Lokalizacja: Budki Żelazowskie

Post autor: Khaira »

Mnie się wydaje, że u leonbergerów czesto obraz prawdziwego kątowania zaburza futro, które może po prostu dawać optyczne złudzenie innego układu kości. U CTRów nie ma tego problemu, bo są strzyżone (aczkolwiek pewnie właściwe strzyżenie tez może zatuszować niektóre wady postawy).


Pozdrawiam,
Khaira
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

no a ja nie umiem ci odpowiedziec bo wiekszosc leonow dla mnie jest slabo katowana ,ale to nie najwiekszy problem -najwiekszy problem to ruch :-? a to juz nie na zdjeciach zobaczysz :oops:


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Mariblue
aktywny leomaniak
aktywny leomaniak
Posty: 366
Rejestracja: 2008-12-28, 18:01
Lokalizacja: Dolny Śląsk ;)

Post autor: Mariblue »

Khaira pisze:Mnie się wydaje, że u leonbergerów czesto obraz prawdziwego kątowania zaburza futro, które może po prostu dawać optyczne złudzenie innego układu kości. U CTRów nie ma tego problemu, bo są strzyżone (aczkolwiek pewnie właściwe strzyżenie tez może zatuszować niektóre wady postawy).
Strzyżeniem CTRa do wzorca można wiele zatuszować (np.płytką klatkę, trochę krzywe przednie nogi), ale akurat marne kątowanie, moim zdaniem, nie jest do poprawienia fryzurą :lol:
gingerheaven pisze:no a ja nie umiem ci odpowiedziec bo wiekszosc leonow dla mnie jest slabo kątowana
Uff ;-)
gingerheaven pisze:ale to nie najwiekszy problem -najwiekszy problem to ruch :-? a to juz nie na zdjeciach zobaczysz :oops
Faktycznie ruchu na zdjęciach nie zobaczę :mrgreen: , ale pojeżdżę trochę na wystawy i sobie przynajmniej nasze stawki pooglądam 8-) Ale chyba przyznasz, że jak jest kiepskie kątowanie, to na dobry ruch raczej nie można liczyć :-? Chociaż dobre kąty dobrego ruchu nie gwarantują :roll:
Ostatnio zmieniony 2009-01-30, 20:55 przez Mariblue, łącznie zmieniany 2 razy.


Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

no nie przyznam bo moja enigma ma katy ...nie zle ale nie super a ruch ma ok ;-) w ruchu katowanie super w statyce nie :roll:


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Mariblue
aktywny leomaniak
aktywny leomaniak
Posty: 366
Rejestracja: 2008-12-28, 18:01
Lokalizacja: Dolny Śląsk ;)

Post autor: Mariblue »

gingerheaven pisze:no nie przyznam bo moja enigma ma katy ...nie zle ale nie super a ruch ma ok ;-) w ruchu katowanie super w statyce nie :roll:
Może nieobiektywna jesteś... i w statyce tez te kąty są O.K. :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 2009-01-30, 21:03 przez Mariblue, łącznie zmieniany 1 raz.


Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

to oceny sedziow-kilku :-D


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Mariblue
aktywny leomaniak
aktywny leomaniak
Posty: 366
Rejestracja: 2008-12-28, 18:01
Lokalizacja: Dolny Śląsk ;)

Post autor: Mariblue »

gingerheaven pisze:to oceny sedziow-kilku :-D
Wiesz, sędziowie... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Nie wszystkim warto wierzyć :mrgreen:
Tak żartem oczywiście ;-)

A poważnie, czy hodowcy doceniają wagę ruchu przy doborze par hodowlanych ?

Znów posłużę się czarnymi, spotkałam się na stronach ruskich reproduktorów z filmikami pokazującymi ruch psa, jako jego atut, oprócz zdjęć w statyce i galerii tytułów.
W Polsce sytuacja w tej rasie się poprawia właśnie dzięki zapałowi niektórych hodowców, dzięki przemyślanym kryciom .. po naszych ringach biegają coraz częściej czernysze z polskimi przydomkami o bajecznym ruchu .

Może z leosiami też tak się uda?


Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

moze choc uwazam ze akurat ruch sie pogarsza :cry: na rzecz innych rzeczy...ale masz racje w jednej rzeczy -wielu rzeczy nie widac na fotach ,ja jechalam do psa nie znajac go -mial tytul intera i uznalam ze chyba biegac to on umie -i umie :-D a za poltora roku bede miala miot po psie ktorego duzo osob zna z fot -ja go juz znam na zywo i wiem jak biega :lol:..


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

jakos mnie naszlo po pewnych tekstach o wzorcu i hodowaniu..Przeszlo mi krytykowanie kogokolwiek-to nie ma sensu bo kazdy ma swoja wizje :roll: ja rowniez mam swoja..Glowa-podoba mi sie z wiekszym stopem i inna kufa -szersza ciut i nie zwezajaca sie jak u owczarka-ale moze zle znam wzorzec bo u leona nie ma sie zwezac a czesto sie zweza :chmmm: ..Ja juz ten stop to pomijam ale kufa to moja szajba obok katow i ruchu :oops: i dazac do kufy takiej jak lubie,ciut wiekszego stopu to rasy nie popsuje :chmmm: nie lubie niufoleonow-ja wiem ze do Stompy tak sporo osob pije jednoczesnie probujac miec jego syna/corke lub nim kryc :roll: -ale Stompa to normalny leon -jak enigma -ma specyficzny wyraz pycha i na foto tak to wyglada,na zywo ma normalny stop-zaznaczony ale nie tak wysoki :lol: .ma krotka kufe i dosc szeroka ale jakos nadal widac ze to leon..przy tym ma piekny ruch i katy :-D .A jednak podwyzszajac psa kosztem katow tracimy ruch -owszem mamy psa wizualnie imponujacego-bardzo!!!ale mi osobiscie sie nie podoba taki i tyle..Nie podoba mi sie rowniez moj srednio wysoki pies z krowa ale uznalam ze tego nie przekaze i w wiekszosci nie przekazal co wiecej dal wieksze psy od siebie z katami -nie zawsze jak to wszedzie bywa :-D .ale jestem dumna z jego dzieci co nie znaczy ze bedzie kryl na potege ,sa lepsze od ojca a nie jak on-i o to chodzi...Wzorzec....Coraz wiecej psow z tym stopem zzyskuje uznanie w niemczech -kolebce rasy....A tych wielkich???no raczej niewiele :-D


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

no i nie pije do nikogo naprawde ,przydomek wcale tak duzo nie znaczy -bardzo podoba mi sie jeden brat a drugi i trzeci nie i tyle.....i gdybym nie znala braci to bym prosila o krycie i nie dostalabym zgody bo wtedy juz przydomek i osoba ma znaczenie :lol:


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
Khaira
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 659
Rejestracja: 2008-05-13, 21:28
Lokalizacja: Budki Żelazowskie

Post autor: Khaira »

Ja myślę, że każdy hodowca, sędzia czy właściciel leonbergera ma jakieś swoje wyobrażenie idealnego przedstawiciela tej rasy. Mnie się podobają głowy węższe i lżejsze niż ta Stompy i pewnie do takich będę dążyć w ewentualnej przyszłej hodowli. No i oczywiście zawsze się czepiam tego stopu niufowego :-P

Nie ma jasnego, jednoznacznego opisu, jak powinien wyglądać idealny leonberger. Wzorzec stanowi jedynie zbiór dość subiektywnych wytycznych i pozwala na pewną dowolność interpretacji. Niemniej jednak ja wyznaję pogląd, ze każdy hodowca powinien dążyć do wychodowania psów maksymalnie zbliżonych wyglądem do wzorca rasy we wszystkich aspektach, zarówno tych istotnych (budowa) jak i tych mniej znaczących (kolor).

Niestety, genetyka jest nieokiełznana i potrafi płatać figle. Może sprawić, że po doskonałych, wzorcowych rodzicach otrzymamy przeciętne potomstwo. Może też podarować nam wybitne osobniki po zaledwie dobrych rodzicach. Dlatego, moim zdaniem, do hodowli trzeba podchodzić bardzo wielotorowo, analizując nie tylko samą parę hodowlaną, ale i całe jej rodzeństwo, przodków i ewentualne wcześniejsze potomstwo z innych skojarzeń.

Oczywiście ja wypowiadam się jako laik, bo nigdy nie hodowałam psów, ale takie podejście wydaje mi się najbardziej rozsądne na podstawie tego co widziałam i słyszałam do tej pory.


Pozdrawiam,
Khaira
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

tu masz calkowita racje,ze kryjac trzeba patrzac nie tylko na cechy matki i ojca ale na ich rodzenstwo rownez i dalszych przodkow.
Co do wzorca,to popatrz na leony w rodowodach z 1948-1975 roku dzisiejsze.Roznia sie.Stop to maly szczegol i we wzorcu nie ma przewidzianej dyskwalifikacj za duzy stop :-D .Wiadomo ze kazdy hodowca ma swoja wzje i ideal i bardzo dobrze,jedynym wspolnym celem powinno byc na pewno zdrowie i charakakter :-)


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
SiL
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 885
Rejestracja: 2007-11-22, 21:48
Lokalizacja: Łomianki
Kontakt:

Post autor: SiL »

Szukałam w internecie by znaleźć leony w innym umaszczeniu - udało mi się chyba dwa ;-) Daga jak uda Ci się znaleźć to wrzuć tutaj - chętnie pooglądam, pewnie nie tylko ja :mrgreen:

Znalazłam Leona, który pokazany jest jako wzorcowy - czy słusznie? Czy nie powinien miec chociaż czarnej maski? ;-)
Obrazek
Źródło

Oto Kirsha z Nowej Zelandii, Leonberger z czekoladowym noskiem _04_
Obrazek Obrazek
Źródło


Amigo Psia Psota i jamniczka Psota :)
Obrazek
Mariblue
aktywny leomaniak
aktywny leomaniak
Posty: 366
Rejestracja: 2008-12-28, 18:01
Lokalizacja: Dolny Śląsk ;)

Post autor: Mariblue »

SiL pisze: Znalazłam Leona, który pokazany jest jako wzorcowy - czy słusznie? Czy nie powinien miec chociaż czarnej maski? ;-)
Obrazek
Źródło
Może to leonberger z czasów powojennej odbudowy rasy?

Bo np. czarny terier pokazany jako wzorcowy :evil: wygląda jak zapuszczony sznaucer olbrzym z niedostatecznym, wg wzorca, owłosieniem przednich i tylnych kończyn, że o wzorcowym strzyżeniu nie wspomnę .... Tak wyglądały czernysze w okresie kształtowania rasy, jeszcze do początku lat osiemdziesiątych.

Zauważyłam, że na tej stronce jest wiele starych zdjęć.
Rasy ewoluują i często pies biorący rasę na Wystawie Światowej w latach 80-siątych, czyli teoretycznie niewiele odbiegające od wzorca (bo jak wiadomo ideałów nie ma ;-) ) teraz zszedłby z oceną dobrą na zwykłej międzynarodówce :roll:
he, he czernysz na zdjęciu zapewne też :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 2009-04-19, 10:08 przez Mariblue, łącznie zmieniany 2 razy.


Pozdrawiam ;)
ODPOWIEDZ