Polineuropatia

Moderator: Wroc_Luna

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

znalazlam ciekawy artykul
polineuropatia
Z ciekawostek przetlumacze pewne fragmenty:

W krajach gdzie jest waska linia genetyczna i wystepuje inbreeding/linebreeding zanotowano wiecej przypadkow polineuropatii...

W szwecji od 2009 roku kazdy reproduktor musi zdeponowac w banku krwi probke i jego potomstwo-kiedy beda dostepne testy dna na poli wszystkie te probki zostana przebadane

u 60% chorych psow objawy choroby wystapily przed ukonczeniem 3 roku zycia,a u reszty po ukonczeniu 6 i wiecej.60-70 % chorych psow to plec meska,u suk znacznie rzadziej wystepuje ta choroba .(to juz z innego zrodla niz ten artykul)
Ostatnio zmieniony 2010-03-02, 18:55 przez gingerheaven, łącznie zmieniany 1 raz.


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
Archisia
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1270
Rejestracja: 2007-11-19, 13:09
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

Post autor: Archisia »

Najnowsze doniesienia w kwestii Arcisiowego PN.
Archi po zjedzeniu 360 tabletkowego opakowania prepatatu Cetyl M zaczal schodzic po schodach bez szelek :lol:
Raczym rumakiem to on juz nigdy nie bedzie ale ja czuje wyrazna ulge bo ciezki ten moj klocuch kochany.
Objawy spowodowane LP (larynx paralis) byly tak umiarkowanie uciazliwe.
Holenderska wycieczka byla w temacie LP calkiem pouczajaca gdyz poznalam 9,5 letniego leonka po laryngoplastyce. Zabieg ten wykonuja tam u psow z LP i moja gospodyni byla bardzo zdziwiona ze ja jestem zdziwiona i nic nie wiem o tym ze to mozna zoperowac. Leonek ten to kumpel domowy Aplina i moje wyczulone ucho momentalnie wylapalo charakterystyczny swist oddechowy, zapytalam wiec o to czy on ma LP i czy ma tez PN, gdyz tematami tymi jestem zywo zainteresowana, odpowiedziala mi ze ten akurat leon ma tylko objawy LP i ze jest po operacji.Pytalam tez w jakim wieku pojawily sie pierwsze objawy i to akurat podobnie jak u Archiego lagodne zwiastuny tej choroby zaczal miec po 5 roku zycia.
Teraz zas napisze o Arcisiowym LP. Jak wrocilam z Afri do domu to glupol jeden malo sie nie udusil, tak sie nakrecil ze swist oddechowy stawial wlosy na mej glowie, poniewaz objawy sa podobne do astmy zadzialalam skojarzeniowo, wychodzac z zalozenia ze bardziej mu nie zaszkodze a ewentualnie moge pomoc. Udalo sie , zastosowalam na wdechu Salbutamol i skurcz minal. Tak ze teraz w razie ataku dusznosci Archi dostaje 1-2 dawki aerozolu i jakos to ciagniemy.
Ostatnio zmieniony 2010-06-08, 21:14 przez Archisia, łącznie zmieniany 1 raz.


ARCHIBALD Wiecznym Strażnikiem Lasu
GWIAZDECZKA Wieczny Łowca
UZI Stróżująca za Tęczowym Mostem
MALINKA Po Drugiej Stronie Tęczy
Obrazek
Awatar użytkownika
Archisia
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1270
Rejestracja: 2007-11-19, 13:09
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

Post autor: Archisia »

Dzisiaj przyszly wyniki testow na LPN1 , czyli dziedziczna postac polineuropatii leonbergerow mutacja 1
Aphrodite wynik N/N Clear
Archibald wynik N/N Clear


ARCHIBALD Wiecznym Strażnikiem Lasu
GWIAZDECZKA Wieczny Łowca
UZI Stróżująca za Tęczowym Mostem
MALINKA Po Drugiej Stronie Tęczy
Obrazek
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

:oklask: brawo. Jak dlugo czekaliscie na wyniki??


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
Archisia
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1270
Rejestracja: 2007-11-19, 13:09
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

Post autor: Archisia »

Krew wyslalam 6 IX, na miejsce dotarla 8 IX, wyniki przyszly 22 IX


ARCHIBALD Wiecznym Strażnikiem Lasu
GWIAZDECZKA Wieczny Łowca
UZI Stróżująca za Tęczowym Mostem
MALINKA Po Drugiej Stronie Tęczy
Obrazek
Awatar użytkownika
abrus
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2393
Rejestracja: 2007-11-01, 00:47
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: abrus »

wyniki idealne... tylko nadal nie ma odpowiedzi na arcisiowy problem :-(


Awatar użytkownika
Archisia
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1270
Rejestracja: 2007-11-19, 13:09
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

Post autor: Archisia »

No coz, powiedzilam A przyjdzie powiedziec B czyli kiedy nadejdzie ten czas trzeba bedzie wyslac material z biopsji.


ARCHIBALD Wiecznym Strażnikiem Lasu
GWIAZDECZKA Wieczny Łowca
UZI Stróżująca za Tęczowym Mostem
MALINKA Po Drugiej Stronie Tęczy
Obrazek
danuta
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2886
Rejestracja: 2007-12-12, 20:20
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Post autor: danuta »

:-( niestety


Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

Patrzac na liste to kilka psow ze zdiagnozowana polineuropatia ma wynik testu LPN 1 N/N .
My tez bedziemy niebawem wysylac krew na badania -szybko sie uwineli ,a pisalo ze to moze potrwac nawet ze 3 miesiace....


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
Archisia
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1270
Rejestracja: 2007-11-19, 13:09
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

Post autor: Archisia »

Oprocz doniesien w temacie , ze to nie jest akurat ta postac poli, informacyjnie napisze co aktualnie dostaje Archi jako wspomozenie:
2 x dziennie po 1 tabl. ALAnerv i wit.B1 w dawce 25 mg.
Sok z brzozy 2 x na tydzien po 1/2 szklanki.
Salbutamolu dawno nie stosowalismy bo nie ma takiej potrzeby, po prostu jak mu nie serwuje zbyt wielkich wzruszen to sie nie dusi :lol:
Ostatnio zmieniony 2010-09-23, 11:38 przez Archisia, łącznie zmieniany 3 razy.


ARCHIBALD Wiecznym Strażnikiem Lasu
GWIAZDECZKA Wieczny Łowca
UZI Stróżująca za Tęczowym Mostem
MALINKA Po Drugiej Stronie Tęczy
Obrazek
vedderka
aktywny leomaniak
aktywny leomaniak
Posty: 209
Rejestracja: 2010-08-16, 10:55
Lokalizacja: Ostrołęka

Post autor: vedderka »

hmmm....dziwne to schorzenie, przedziwne :-( jak już wspominałam, moja Zula była siostrą Archisia z tego samego miotu i gdy podczas wakacyjnych odwiedzin w Bertusowym Gaju, Kasia wspomniała mi o Archim, aż mnie zamurowało.
Zula zaczęła mieć stopniowo postępujące problemy z chodzeniem ok.6 roku życia. Najpierw kłopoty ze wstawaniem, powłóczenie tylnymi nogami tak, że na piasku lub na śniegu zostawiała półmetrowe smugi jakby jeździła na nartach! Potem doszło notoryczne potykanie się, często skutkujące zaryciem twarzą w glebę :-( widok, jakby cały tył miała zdrętwiały i niewładny był potwornie smutny..
nie diagnozowaliśmy jej niestety, wet wmawiał zwyrodnienia stawów i rekomendował doraźne leki p/zapalne i p/bólowe. Gdybym wtedy wiedziała to, co wiem dziś.. :cry:


Awatar użytkownika
ania3miasto
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2129
Rejestracja: 2008-02-10, 13:06
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ania3miasto »

Ja bym ponowiła badania tylko Archiego :roll: Dla pewności, bo co to za inne paskudztwo może być? :umm:


Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

Aniu -nie ma po co.Badanie na LPN 1 jest na czesc mutacji genow odpowiedzialnych za polineuropatie-i to ta wychodzaca w wieku zazwyczaj mlodzienczym do 3 lat -psy z wynikiem D/D dlugo nie zyja....Psy chore na inna mutacje (potwierdzone biopsja ) nadal zyjace -tez maja wynik LPN 1 N/N czyli calkowicie wolne .Szacuje sie ,ze 30 % leonbergerow jest obciazone LPN 1 i warto na to badac psy hodowlane -kryc z wynikiem N/N lub N/D aby ograniczyc mozliwosc wystapienia tego u potomstwa -jednak nie da to niestety pewnosci ze pies polineuropatii nie bedzie mial wogole .....Tylko tyle ze nie bedzie mial tej mutacji ...Kilka lat temu kiedy nie bylo oczywiscie testow w pewnej hodowli byl miot po rodzicach ktorzy jak dzis wiadomo sa N/D (nosicielami) -wlasciwie caly miot choryz wynikiem D/D czyli chore nawet nie nosiciele ,jedna suka zupelnie zdrowa -wiec badac warto na pewno .
Trwaja badania nad pozostalymi mutacjami genow .


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Awatar użytkownika
ania3miasto
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2129
Rejestracja: 2008-02-10, 13:06
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ania3miasto »

W jakim wieku Archi miał pierwsze objawy ?


Awatar użytkownika
abrus
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 2393
Rejestracja: 2007-11-01, 00:47
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: abrus »

o ile dobrze zrozumiałam, to psy z LP1 d/n mogą (ale nie muszą) zachorować właśnie w okolicach 6stego roku życia i jest to wtedy lżejsza postać choroby


ODPOWIEDZ