Jak zrozumieć i porozumieć sie z psem- literatura

Moderator: Wroc_Luna

ODPOWIEDZ
Mariblue
aktywny leomaniak
aktywny leomaniak
Posty: 366
Rejestracja: 2008-12-28, 18:01
Lokalizacja: Dolny Śląsk ;)

Jak zrozumieć i porozumieć sie z psem- literatura

Post autor: Mariblue »

Czytając tematy w dziale "Wychowanie i Behawior" pomyślałam, że być może jest na forum kilka osób, które chciałyby pogłębić swoją wiedzę teoretyczną :reading: i skonfrontować ją z własnymi obserwacjami :walk:

Proponuję zatem listę lektur polecanych :-D

1. NAJPIERW WYTRESUJ KURCZAKA - Karen Pryor

Standardowa pozycja o uczeniu przy wykorzystaniu pozytywnego wzmacniania pożądanych zachowań. W książce jest o genezie metody i jak dzięki niej poradzisz sobie z "kurczakiem, delfinem, psem, koniem, kotem, współmałżonkiem, a nawet z samym sobą". :mrgreen:

2. KLIKER – skuteczne szkolenie psa (z filmem instruktażowym), Karen Pryor

Kurs klikerowego uczenia dla początkujących.
Pierwsze kilkanaście stron, to esencja książki kurczakowej wyciągnięta pod katem uczenia psa. ;-) Jak ktoś czytał "najpierw wytresuj kruczka" to tą cześć możne sobie odpuścić ;-)
Dalsza cześć to okraszony zdjęciami poradnik "jak nauczyć": krok po kroku nauka podstawowych, najpotrzebniejszych rzeczy z psiego repertuaru np.
- przywołanie,
- warowanie,
- luźna smycz
i tych mniej podstawowych, ale bardziej rozwijających :lol:

3. "SYGNAŁY USPOKAJAJĄCE" Turid Rugaas

O tym jak psy wykorzystując "mowę ciała" unikają konfliktów.
Znajomość repertuaru sygnałów uspokajających pomoże zrozumieć zachowanie swojego pieszczocha, ale tez innych spotkanych psów. Dzięki temu możemy się dowiedzieć m.in. jak nie przeszkadzać psom w wysyłaniu sygnałów uspokajających i jak nie zmuszać psa do zachowanie niezgodnego z psią etykietą, co może prowadzić do otwartego konfliktu z innym psem ;-)

4. "DRUGI KONIEC SMYCZY " Patricia McConnell,

Pozycja stricte o psach, ich wzajemnych relacja i relacjach pies-człowiek. O tym dlaczego często się nie rozumiemy i co zrobić, żeby to zmienić.

Fragmenty do poczytania >>tu<< i >>tu<<


Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

i jak rozmawiac z psem Corena :-D ...
Z pozycji ktore wymienilas czytalam tylko sygnaly uspokajajace,ale uzupelnie lekture :-D


[you] zycze Ci milego dnia:)))
fredzia
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 1070
Rejestracja: 2007-11-15, 00:17
Lokalizacja: Lublin

Post autor: fredzia »

o tak
"Jak rozmawiac z psem" Stanley Coren
ta ksiązka to istny słownik ludzko-psi...psie rozmówki :lol: Coren opisuje wszystkie sygnały jakich psy uzywaja do komunikowania się...świetna lekcja dla kazdego psiarza ;-)
Moim zdaniem obowiązkowa lektura


yack
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 907
Rejestracja: 2008-08-20, 22:47
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: yack »

To ja polecę taką książkę http://www.osi.pl/~orejs/john%20fisher% ... %20psa.rtf miedzy innymi dlatego ze przyjemnie się ją czyta :)


Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

yack-ale ta ksiazka wlasnie ma teorie ktora autor odwolal przed smiercia :-D polecana czesto ;-) ja czytalam -to byla moja pierwsza ksiazka :-D


[you] zycze Ci milego dnia:)))
yack
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 907
Rejestracja: 2008-08-20, 22:47
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: yack »

On jeszcze ma drugą : "dlaczego mój pies...?" ale jej nie moglem znalezc, kojarzysz ? Warto zakupic ?
O co chodzi z ta teorią ?


Awatar użytkownika
gingerheaven
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 6616
Rejestracja: 2007-11-15, 22:57
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: gingerheaven »

tej drugiej nie czytalam,a pierwsza opiera sie na teorii dominacji ktora potem odwolal :-)


[you] zycze Ci milego dnia:)))
Mariblue
aktywny leomaniak
aktywny leomaniak
Posty: 366
Rejestracja: 2008-12-28, 18:01
Lokalizacja: Dolny Śląsk ;)

Post autor: Mariblue »

gingerheaven pisze:tej drugiej nie czytalam,a pierwsza opiera sie na teorii dominacji ktora potem odwolal :-)
Wg "wczesnego" Fishera i jego "teorii dominacji" pies próbuje wywalczyć sobie najwyższą możliwą pozycję w psio-ludzkim stadzie.
Tyle, że późniejsze badania behawiorystów wykazały, że "pies i człowiek nie tworzą stada, watahy, sfory w rozumieniu np. sfory wilków. Proces udomowienia psa spowodował, że system hierarchiczny u psów domowych nie występuje."
Więcej można przeczytać w artykule Jacka Gałuszki >>tu<<


Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
Khaira
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 659
Rejestracja: 2008-05-13, 21:28
Lokalizacja: Budki Żelazowskie

Post autor: Khaira »

Do mnie wprawdzie teoria dominacji nie przemawia ale Fishera bym nie odrzucała, bo to generalnie mądry facet i mądre książki napisał. Nie zgodze się też, że pies domowy nie tworzy stada, bo u swoich suk widze bardzo wyraźną hierarchię (choć nie tak prosta i oczywista jak u wilków). Faktem jest, ze w relacjach stadnych człowiek jest jakby nieco z boku, niemniej jednak całe myslenie i zapewnienie bezpieczeństwa psy zrzucają na niego. Ja kiedyś czytałam, że pies domowy przez całe życie ma psychikę szczenięcia, że nigdy tak naprawdę nie osiąga pełnej dojrzałości psychicznej. I może nie do końca się z tym zgadzam ale faktem jest, że w porównaniu do dzikich psowatych ich udomowieni kuzyni są bardziej infantylni i niesamodzielni.

Ja już przestałam czytać książki o zachowaniach psów, bo w każdej piszą co innego i przytaczaja inne badania na poparcie swoich teorii. Wolę ten czas poświęcić na obserwację moich kundli i wygłupy z nimi :-D Niemniej jednak uważam, że Fisher, Fennell i Pryor to świetne trio dla poszukującego-początkującego przewodnika :-D


Pozdrawiam,
Khaira
kokony
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 740
Rejestracja: 2008-05-13, 16:58

Post autor: kokony »

Ja też uważam, że fisher jest bardzo w porządku. Teoria stada/sfory u jednych psów działa, a u innych nie. U mnie to się nie odnosi do Kluchy, ale reszta jest jak najbardziej stadna. Fisher mądry i jego metody DZIAŁAJĄ. A teorie mam gdzieś - ważne, żeby sobie wbić do głowy, że pies to nie człowiek, a on to głównie mówi. Niestety większość właścicieli psów nadal uważa, że pies to taki człowiek tylko kudłaty i z tego się biorą wszystkie nieszczęścia. Jakby każdy czytał jakąkolwiek z poleconych książek, to by może mniej było psów w schroniskach....


Mariblue
aktywny leomaniak
aktywny leomaniak
Posty: 366
Rejestracja: 2008-12-28, 18:01
Lokalizacja: Dolny Śląsk ;)

Post autor: Mariblue »

kokony pisze:Ja też uważam, że fisher jest bardzo w porządku. Teoria stada/sfory u jednych psów działa, a u innych nie.
Chodziło bardziej o to, że pies i człowiek nie tworzą międzygatunkowego stada, a co za tym idzie pies nie usiłuje "zdominować" człowieka i ustawić go niżej w hierarchii jak to się dzieje między członkami wilczej watahy ;-) Sam Fisher przyznał po latach, że ta teoria jest błędna.
Opacznie rozumiejąc psie zachowanie można wpędzić się w duuuże kłopoty, a teoria dominacji jest ulubionym wytłumaczeniem dla braku właściwego wychowania :roll:
kokony pisze:Fisher mądry i jego metody DZIAŁAJĄ. A teorie mam gdzieś - ważne, żeby sobie wbić do głowy, że pies to nie człowiek, a on to głównie mówi.
Tego przecież nikt nie napisał, że nie działają :-) Chyba każdy badacz/naukowiec/praktyk ma w swej karierze lepsze i gorsze pomysły :lol:
kokony pisze:Niestety większość właścicieli psów nadal uważa, że pies to taki człowiek tylko kudłaty i z tego się biorą wszystkie nieszczęścia. Jakby każdy czytał jakąkolwiek z poleconych książek, to by może mniej było psów w schroniskach....
I dlatego pomysł na ten temat. Żeby każdy początkujący przewodnik przeczytał przynajmniej jedną ;-)


Pozdrawiam ;)
kokony
super leomaniak
super leomaniak
Posty: 740
Rejestracja: 2008-05-13, 16:58

Post autor: kokony »

no właśnie :mrgreen:

Zgoda w pełnej rozciągłości :mrgreen:


ODPOWIEDZ